Музейний комплекс
Історико-краєзнавчий музейний комплекс Ліцею №1
Вся наша шкільна родина живе історією своєї Батьківщини, свого рідного краю, свого родоводу. Навчання дітей історії рідного краю – це перша ступінь національного усвідомлення. Досвід свідчить, що формуванню цілісної історичної свідомості сприятиме поєднанню вивчення історії України з історією рідного краю та селища. Саме такий підхід дає можливість належно організувати пошуково - краєзнавчу роботу в навчальному закладі.
Музейний комплекс пройшов багаторічний шлях розвитку і створювався поетапно. У 1995 році була відкрита кімната народознавства, 8 лютого 1997 року почав роботу музей історії школи, 22 лютого 2001 року вперше прийняв своїх відвідувачів музей історії селища Гостомель.
Кімната народознавства зібрала етнографічні матеріали, які відтворюють побут та звичаї жителів Гостомеля періоду ХІХ-ХХ століття.
Кімната народознавства демонструє інтер’єр української хати, який представлений меблями, посудом, національним одягом, предметами релігійного культу, знаряддями праці, декоративними виробами дітей (писанками, ляльками-мотанками, дідухами та іншими).
В музеї проводяться екскурсії, присвячені побуту, народним звичаям, сільськогосподарським, декоративно – прикладним, святковим обрядам, духовного життя рідного краю. В кімнаті народознавства кожного року учні школи розкривають свої таланти, проводячи відкриті виховні заходи, на українську тематику. Це і театральні дійства, вистави до зимово – весняного циклу свят , літературні вечори. За минулі два роки були проведені наступні заходи
В експозиціях музею історії школи зібрано матеріал, що відтворює історію розвитку освіти в селищі Гостомель з кінця ХVIII століття. Центральне місце в цій експозиції займає макет нової школи, фотографії, документи про освіту, шкільна документація (журнали, книги наказів тощо), старі підручники, грамоти, значки, медалі, шкільна форма, піонерська атрибутика . Музей постійно поповнюється літописами випускників школи. а також в планах музею є зібрання матеріалу про відомих випускників нашої школи. Окремий стенд розповідає про директорів школи.
В музеї історії селища Гостомеля зібрані матеріали, які відображають найважливіші віхи з історії рідного краю. Музей складається з 11 розділів, присвячених різним періодам історії селища і налічує
більше 2000 експонатів Серед них: речі побуту, одягу, фотографії, зразки продукції місцевих заводів, документи та інші цікаві і цінні експонати .
Робота шкільного музею допомагає вирішити 5 основних завдань сучасної освіти:
- забезпечити неперервність освіти;
- розкривати й здійснювати повною мірою технології та ідеї особистісного орієнтованого навчання;
- здійснювати виховні програми й програми соціально-психологічної адаптації дитини;
- проводити профорієнтацію;
Розвивати творчі здібності особистості й створювати умови для формування досвіду творчої творчої самодіяльності дитини-учителя.
Музейний комплекс став центром навчально - виховної роботи. Велика кількість заходів відбувається на базі краєзнавчого комплексу. Тут систематично проводяться тематичні екскурсії. Традиційно у музеї молодших школярів приймають до дитячої організації «Барвінчат», проводяться зустрічі з старожилами Гостомеля, з ветеранами Великої Вітчизняної війни та праці, воїнами-афганцями. Основна мета цих зустрічей, привити любов, повагу учнів до історії своєї батьківщини. Саме тут, де учнів оточують експонати та документи, вони мають змогу перенестися в далеке і недавнє минуле, поставити запитання і отримати відповідь.
В кімнаті народознавства учні проводять екскурсії, присвячені побуту, народним звичаям, сільськогосподарським, декоративно – прикладним, святковим обрядам, духовного життя рідного краю.
За останні роки на базі музейного комплексу проводиться науково – дослідницька робота осередку МАН. Під керівництвом учителя історії Василів В.Ю. учні нашої школи досліджували такі теми історії нашого краю: «Розвиток скловиробництва в селищі Гостомелі», «Афганська війна в історії селища Гостомель», «Розвиток загальної початкової освіти на території сучасного Приірпіння ( ІІ пол.ХVІІІ – поч. ХХ ст.)» В межах науково - освітніх експедицій: «Сто чудес України», «Краса і біль України», «Історія міст і сіл України», досліджувались питання історії окремих вулиць селища Гостомель, історія Гостомельської Свято-Покровської церкви – перлини нашого краю.
При музейному комплексі працює історико – краєзнавчий гурток, завдання, якого вивчення історії і культури в рідного краю, виховання любові до природи, ознайомлення з творчою спадщиною письменників, істориків, фольклористів, етнографів, що пов’язані з нашою малою батьківщиною. У процесі занять гуртка учні опановують методику збору матеріалу, його обробки і систематизації, оформлення відповідних експозицій й виставок, творчі звіти вихованців.
Систематизація та узагальнення історико - краєзнавчого дослідження в школі відбувається у формі друкованої продукції та електронних збірників. Протягом 2008 – 2015 років було видано «Путівник по краєзнавчому музею історії Гостомеля», електронні збірники «Краєзнавчий музей селища Гостомель», «Використання матеріалів історико-краєзнавчого комплексу у виховній та позакласній роботі», що містять фото, відеоматеріали, архівні документі.
В 2001 році історико-краєзнавчий музейний комплекс школи приймав участь в обласному конкурсі на кращий шкільний музей і зайняв ІІІ місце, в листопаді місяці 2001 року нашому музею Управлінням освіти і науки Київської обласної держадміністрації видане свідоцтво про відомчу реєстрацію музею при закладі освіти системи Міністерства освіти і науки України.
У 2008 році шкільному музейному комплексу присвоєно звання «Зразковий музей».
28 травня 2009 року в місті Києві у педагогічному музеї України наша школа представила матеріали шкільного музейного комплексу на Всеукраїнській виставці «Музейно-педагогічна палітра України.
Гостями історико–краєзнавчого комплексу є делегації директорів і вчителів різних областей України, учасники обласних і Всеукраїнських семінарів, випускники школи. Традиційно кожного року наш музей відвідує делегація з міст побратимів Республіки Польща та Республіки Білорусь.
2015 року учителями історії був створений проект перспективного розвитку шкільного історико-краєзнавчого комплексу, який окреслив наступні заходи:
- Використання надбань шкільного музейного комплексу в розвитку туристичної галузі регіону;
- Організація екскурсійної роботи на базі шкільного музею;
- Організація з учнями школи науково-дослідної роботи на базі музею;
- Використання ресурсів музею у навчально-виховному процесі;
- Оновлення матеріально-технічної бази шкільногого музею.
Вся наша шкільна родина живе історією своєї Батьківщини, свого рідного краю, свого родоводу. Навчання дітей історії рідного краю – це перша ступінь національного
усвідомлення. Досвід свідчить, що формуванню цілісної історичної свідомості сприятиме поєднанню вивчення історії України з історією рідного краю та селища. Саме такий підхід дає можливість належно організувати пошуково - краєзнавчу роботу в навчальному закладі.
Музейний комплекс пройшов багаторічний шлях розвитку і створювався поетапно. У 1995 році була відкрита кімната народознавства, 8 лютого 1997 року почав роботу музей історії школи, 22 лютого 2001 року вперше прийняв своїх відвідувачів музей історії селища Гостомель. У 2020 році музейний комплекс змінив свою локацію в школі та були
оновлені експозиції, у зв’язку з виробничою необхідністю, а саме: переобладнанням приміщень історико-краєзнавчого комплексу під навчальні кабінети.
Оновлений музейний комплекс:
В експозиції з народознавства зібрані етнографічні матеріали, які відтворюють побут та звичаї жителів Гостомеля періоду ХІХ-ХХ століття. В музеї представлений інтер’єр української хати меблями, посудом, національним одягом, предметами релігійного культу, знаряддями праці, декоративними виробами. В музеї проводяться екскурсії, присвячені побуту, народним звичаям, сільськогосподарським, декоративно – прикладним, святковим обрядам, духовного життя рідного краю. Кожного року учні школи розкривають свої таланти, проводячи відкриті виховні заходи, на українську тематику. Це і театральні дійства, вистави до зимово – весняного циклу свят , літературні вечори. В музеї історії селища Гостомеля зібрані матеріали, які відображають найважливіші віхи з історії рідного краю. Музей складається з розділів, присвячених різним періодам історії селища налічує більше 2000 експонатів Серед них: речі побуту, одягу, фотографії, зразки продукції місцевих заводів, документи та інші цікаві і цінні експонати .
Робота шкільного музею допомагає вирішити 5 основних завдань сучасної освіти:
- забезпечити неперервність освіти;
- розкривати й здійснювати повною мірою технології та ідеї особистісного орієнтованого навчання;
- здійснювати виховні програми й програми соціально-психологічної адаптації дитини;
- проводити профорієнтацію;
Розвивати творчі здібності особистості й створювати умови для формування досвіду творчої творчої самодіяльності дитини-учителя.
Музейний комплекс став центром освітньо - виховної роботи. Велика кількість заходів відбувається на базі краєзнавчого комплексу. Тут систематично проводяться тематичні екскурсії. Традиційно у музеї проводяться зустрічі з старожилами Гостомеля, з ветеранами радянсько-німецької війни, праці, воїнами-афганцями. Основна мета цих зустрічей, привити любов, повагу учнів до історії своєї батьківщини. Саме тут, де учнів оточують експонати та документи, вони мають змогу перенестися в далеке і недавнє минуле, поставити запитання і отримати відповідь.
Постійно на базі музейного комплексу проводиться науково- дослідницька робота осередку МАН. Під керівництвом учителів, учні нашої школи досліджували такі теми історії нашого краю: «Розвиток скловиробництва в селищі Гостомелі», «Афганська війна в історії селища Гостомель», «Розвиток загальної початкової освіти на території сучасного Приірпіння ( друга пол.ХVІІІ – поч. ХХ ст.)» В межах науково - освітніх експедицій: «Сто чудес України», «Краса і біль України», «Історія міст і сіл України», досліджувались питання історії окремих вулиць селища Гостомель, історія Гостомельської Свято-Покровської церкви – перлини нашого краю.
При музейному комплексі працює історико – краєзнавчий гурток, завдання, якого вивчення історії і культури в рідного краю, виховання любові до природи, ознайомлення з творчою спадщиною письменників, істориків, фольклористів, етнографів, що пов’язані з нашою малою батьківщиною. У процесі занять гуртка учні опановують методику збору матеріалу, його обробки і систематизації, оформлення відповідних експозицій й виставок, творчі звіти вихованців.
Систематизація та узагальнення історико - краєзнавчого дослідження в школі відбувається у формі друкованої продукції та електронних збірників. Протягом 2008 – 2015 років було видано «Путівник по краєзнавчому музею історії Гостомеля», електронні збірники «Краєзнавчий музей селища Гостомель», «Використання матеріалів історико-краєзнавчого комплексу у виховній та позакласній роботі», що містять фото, відеоматеріали, архівні документи.
В 2001 році історико-краєзнавчий музейний комплекс школи приймав участь в обласному конкурсі на кращий шкільний музей і зайняв ІІІ місце, в листопаді місяці 2001 року нашому музею Управлінням освіти і науки Київської обласної держадміністрації видане свідоцтво про відомчу реєстрацію музею при закладі освіти системи Міністерства освіти і науки України.
У 2008 році шкільному музейному комплексу присвоєно звання «Зразковий музей».
28 травня 2009 року в місті Києві у педагогічному музеї України наша школа представила матеріали шкільного музейного комплексу на Всеукраїнській виставці «Музейно-педагогічна палітра України». В оновленому музеї планується створити інтерактивний супровід експозицій.
Гостями історико–краєзнавчого комплексу є делегації директорів і вчителів різних областей України, учасники обласних і Всеукраїнських семінарів, випускники школи.
Шкільний музейний комплекс відвідвідували делегації з міст побратимів Республіки Польща та Республіки Білорусь.
2015 року учителями історії був створений проект перспективного розвитку шкільного історико-краєзнавчого комплексу, який окреслив наступні заходи:
- Використання надбань шкільного музейного комплексу в розвитку туристичної галузі регіону;
- організація екскурсійної роботи на базі шкільного музею;
- організація з учнями школи науково-дослідної роботи на базі музею;
- використання ресурсів музею у освітньо-виховному процесі;
- оновлення матеріально-технічної бази шкільного музею.